20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Spor Cerrahisi

Spor Cerrahisi Profesyonel veya amatör şekilde yapılan her tip spor faaliyetleri sırasında oluşan ve normalin üstünde bir kuvvete maruz kalan dokuların direnç sınırının aşılması sonucunda meydana gelen hasarlar spor yaralanmaları olarak tanımlanır.

Spor Cerrahisi

Spor cerrahisi, Spor yaralanmalarına sebep olan faktörler endojen (kişiye ait) ve eksojen (çevresel) faktörler olarak sınıflandırılır Kasların zayıf, esnekliğin yetersiz, eklemlerin kısıtlı olması gibi fiziksel eksikliklerle anatomik sorunlar, aşırı egzersiz yapmaktan ya da enfeksiyondan kaynaklanan kas sertlikleri ile kişinin cinsiyeti ve yaşı kişisel faktörler arasında sayılabilir. Yorgunluk ve bireyin spor yaparken kendine aşırı yüklenmesi, riski göze almak veya aşırı istekli olmak gibi psikolojik etkenler ve tam olarak tedavi edilmemiş yaralanmalar da spor yaralanmaları ile sonuçlanan kazalara sebep olan endojen faktörler arasında yer alır. Çevresel faktörler ise uygulanan spor tekniği ile antrenmanların kötü ve yetersiz olması, hava koşulları, uygunsuz zemin, yapılan spor aktivitesinin gerektirdiği kurallara uyulmaması ve kalitesiz malzeme kullanımı olarak listelenebilir.

Sporsal faaliyetler yapılırken yaralanmalarda spor cerrahisi işlemi gerektiren çoğu durum; oynar eklemler ile oynar eklemlere komşu olan bölümleri ilgilendiren türde yaralanmalardır.

Daha önceki yıllarda eklem içinde bulunan yapılara açık müdahaleler yapılmakta iken, şuanda gelinen noktada özel olan kapalı girişimlerle de bu ameliyatları gerçekleştirebilmek mümkün olmuştur.

Kapalı olarak spor cerrahisi girişimlere tıp dilinde artroskopik girişimler ismi verilmektedir. Kapalı girişim olan bu tekniklerin açık olan cerrahi işlemlere göre temel üstünlükleri bulunmaktadır.

Ortopedi uzmanı karşılaşılan sıkıntıya göre ve hastaya sağlanabilecek faydayı değerlendirerek açık ameliyat ya da kapalı ameliyat tercih edebilecektir. Son günlerde kolay olması ve kişiye etkin faydalar sağlayabilmesi ile daha çok kapalı teknik yani artroskopik cerrahi şekli tercih edilmekte ve kısa zamanda hastalar ayağa kalkabilmektedirler. Kimi zamanda vakanın durumuna göre iki teknikten de faydalanmak mümkün olabilecektir.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Spor CerrahisiSpor YaralanmalarıSpor Ortopedisi ve Sporcu Sağlığı

acil ortopedi

Online Randevu