20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Kalça Anatomisi

Kalça eklemi vücudun en büyük ağırlık taşıyan eklemlerinden biridir ve uyluk kemiğinin (femur) ve pelvisin (asetabulum) birleştiği noktadır. Bu, femur başının top ve pelvik asetabulumun soketi oluşturduğu bir top ve soket eklemidir. Eklem yüzeyi, tamponlar ve eklemin düzgün hareket etmesini sağlayan yumuşak bir kıkırdak ile kaplıdır.

Minimal İnvaziv Kalça Protezi

Kalça Kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesi, kıkırdak hasarının neden olduğu kalça ekleminin ağrılı ve yaygın hastalıklarından biridir. Total kalça protezi ameliyatı, günlük aktivitelerinizi kısıtlayan ciddi artrit ağrısını azaltmak için bir seçenektir.

Minimal İnvaziv Total Kalça Değiştirme - Total Kalça Değiştirme

Total kalça protezi kalça tarafında yapılan 10-12 inç uzunluğunda bir kesi ile yapılacaktır. Bu yaklaşımda olduğu gibi uzun insizyondan ziyade bir veya iki küçük insizyonla ameliyat yapılan son yıllarda minimal invaziv bir yaklaşım geliştirilmiştir. Yeni yaklaşımın avantajları daha az kas diseksiyonu, minimal ağrı, daha hızlı iyileşme ve daha hızlı rehabilitasyondur.

Minimal İnvaziv Toplam Kalça Protezi Prosedürü

Ciddi kıkırdak hasarı olan hastalarda cerrahi tedavi önerilebilir ve eğer antienflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi gibi konservatif tedavi seçenekleri semptomları hafifletmiyorsa tavsiye edilebilir.

Minimal invaziv kalça protezi için cerrahi teknik ve yapay implantlar total kalça protezi ile aynıdır, ancak fark daha küçük insizyonlar ve minimum yumuşak doku diseksiyonudur. Ameliyat bir ya da iki daha küçük kesik ile gerçekleştirilir. İşlem genel anestezi altında yapılır.

Tek insizyonda minimal invaziv yaklaşımda, cerrahınız kalça eklemini ortaya çıkarmak için kalça tarafına 3-6 inç insizyon yapar. Eklem ulaşmak için kaslar minimal disseke edilir. Femur asetabulumdan çıkarılır. Soketin yüzeyi temizlenir ve artritik kemik bir oyucu kullanılarak çıkarılır. Asetabular implant, vidalar veya özel çimento kullanılarak sokete yerleştirilir. Asetabuler bileşenin içine plastik, seramik veya metal bir astar malzemesi yerleştirilir. Daha sonra femur veya uyluk kemiği, özel aletler kullanılarak artrit kemiğinin çıkarılmasıyla hazırlanır ve yeni metal femoral bileşene tam olarak uyması için şekillendirilir. Daha sonra femoral kök femura sokete takılarak veya kemik çimentosu kullanılarak sokulur. Daha sonra metal veya seramikten yapılmış femoral baş bileşeni femoral kök üzerine yerleştirilir. Tüm yeni parçalar özel çimento kullanılarak yerine sabitlenir. Yeni eklem etrafındaki kaslar ve tendonlar onarılır ve insizyon kapatılır.

Eğer cerrah iki kesi tekniğini kullanıyorsa, soketin yerleştirilmesi için kasık üzerine 2-3 inç kesi yapılır ve femur sapının yerleştirilmesi için kalça üzerine 1-2 kesi yapılır. Bu teknik daha uzun ameliyat süresi gerektirir ve X-ışını kılavuzluğu altında gerçekleştirilir.

Minimal İnvaziv Total Kalça Protezinin Avantajları

Minimal invaziv total kalça protezinin total kalça protezine kıyasla avantajları şunları içerebilir:

 • Küçük kesikler
 • Daha kısa hastanede kalış
 • Çevreleyen dokulara daha az travma
 • Daha hızlı kurtarma
 • Daha az kan kaybı
 • Daha az yara izi
 • Daha hızlı rehabilitasyon
 • Ameliyat sonrası minimal ağrı

Minimal İnvaziv Total Kalça Protezi İçin Postoperatif Önlemler

Minimal invaziv total kalça protezinden ameliyatı tamamlandıktan sonra, yeni eklemin yerinden çıkmasını önlemek ve uygun iyileşmeyi sağlamak için özel dikkat göstermelisiniz.

 • Kalçanızı bükmeyin ve ayağınızı içeri doğru çevirerek hareket etmekten kaçının.
 • 6 hafta boyunca uyurken bacaklarınızın arasında bir yastık tutun.
 • Dizlerinizi karın bölgenize çekmeyin ve kalçalarınızı dik bir açıyla (90 °) bükün.
 • Düşük sandalyelerde oturmaktan kaçının.
 • Eşyaları toparlamak için eğilmeyin.


SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Minimal İnvaziv Kalça Protezi

acil ortopedi

Online Randevu