20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Menisküs Yaralanmaları Cerrahisi

Menisküs sadece diz ekleminde var olan bir dokudur. Uyruk kemiği ile kavak kemiği arasında yaylanma hareketi sağlamak menisküsün görevi nedir sorusunun cevabıdır. Bu yüzden bir dizimizin eklem kısmında C harfi şeklinde içte ve dışta olmak üzere 2 ayrı menisküse sahibiz. Bu menisküsler süspansiyon görevi görerek vücudun ağırlığını dengeleyerek taşımaktadır.

Menisküs Yaralanması Cerrahisi

İki tip menüsküs yırtığı vardır. Birincisi genç yaş grubunda görülen menisküs yırtıklarıdır. Bu durumda hastanın %100 bir travma geçirmesi gerekmektedir. Travma geçirmeyen (dizin dönmesi, şiddetli darbe vb.) genç yaşta olan bir kişinin menisküsünde yırtılma oranı çok çok düşüktür. Furbolcular, kayak yapanlar, basketbol, tenis ve voleybol oynayanlarda daha sık görülebilmektedir.

Artroskopi Tekniği İle Menisküs Tamiri

İkinci grup ise 50 yaş üstü menüsküs hastalarıdır. Bu grup içerisinde menisküs yırtıkları bir çok sebebe bağlı olabilir ve rahatsızlığın oluşması için bir travmaya ihtiyaç yoktur. Hastanın kilosu ile incelen menisküsün yırtılma oranı yükselebilir.

Menisküs Yaralanmaları Cerrahisi, Artroskopik cerrahi . Eski sistemde açık ameliyat olarak adlandırılan yani sorunun bulunduğu eklemi açmak yerine artroskopi yöntemi ile ekleme 2 yada 3 delik açarak cerrahi tedavi gerçekleşmektedir. Bir delikten kamerayı sokup eklemin içinin görülmesi sağlanır. Diğer delik ise ameliyat esnasında kullanılacak ekipmanlar (neşter, düzeltici vb) için açılır. Artroskopik tedavinin avantajı operasyon sonrası iyileşmesi beklenen açık bir yaranın ve dişik izinin oluşmamasıdır. Böylece enfeksiyon riskide azalmış olmaktadır.

Menisküs Yaralanmaları Cerrahisi, Diğer tip tedavilerde olan hastaların 10-15 gün hareket ettirilmeden geçirdiği süre ortadan kalkmaktadır. Kıkırdak problemlerinde, menisküs yırtıklarında ve diz kapağı çatlaklarında dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmaktadır.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Menisküs YırtığıMenisküs Yaralanmaları CerrahisiMenisküs Yırtılması

acil ortopedi

Online Randevu