20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Kaval Kemiği

Kaval Kemiği ya da tibia kemiği, kolayca kırılabilecek bir pozisyonda durmaktadır. Bu kemik insan vücudunun neredeyse bütün yükünü taşımaktadır. Ayrıca konumu nedeniyle çevresinde kas dokusu da bulunmamaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı kırılmaya oldukça müsaittir.

Kaval Kemiği

Kaval Kemiği kırığı, genellikle açık kırık şeklinde meydana gelir. Kırık içte olmuş olsa bile yumuşak dokunun zarar görmesi kaçınılmazdır.

Kaval Kemiği Kırığı Nedenleri Nelerdir?

Tibia Kemiği kırığı ‘ nın oluşması birçok nedene bağlıdır. Bunlar arasında kazalar, düşme ve kemik zayıflığı sayılabilir.

Kazalar

Kaval Kemiği kırığının en önemli nedenlerinin başında kazalar gelmektedir. Özellikle aracın ön kısmından alınan darbeler sonucunda bu kırıklar meydana gelmektedir. Hatta bu tür darbelerde ayak bileği dahi kırılabilir. Bunun yanında motor ve bisiklet kazaları sırasında da ciddi çarpmalar yaşandığı için tibia kemiği kırığı meydana gelmektedir. Yine motorun yan yatması sonucunda bacağın motorun altında kalması ve ezilmesi de bu kemikte kırık oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple araç kullanan kişilerin, koruyucu aparatlar kullanarak önlem almaları şarttır.

Futbol oynarken oluşan kazalar da tibia kemiği kırığının bir başka nedenidir. Ancak bu oldukça ciddi bir durumdur. Çünkü bir futbolcunun kaval kemiğinin kırılması, aktif olarak futbol oynamasını önlemektedir. Özellikle futbolcuların süratle koşarken çarpışmaları ve ayaklarının kenetlenmesi bu kırığın oluşmasına neden olur.

Düşmeler

Kaval Kemiği kırığı nedenlerinden birisi de yüksek noktadan dik olarak düşmektir. Bu durum ciddi doku hasarına neden olur. Hatta bazen kişi alçak mesafeden atlasa bile kaval kemiği kırılabilir.  Özellikle yüksek noktalarda çalışan kişilerin, meydana gelebilecek kazalara karşı koruyucu kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

Kemik Zayıflığı

İlerleyen yaş ve çeşitli hastalıklar nedeniyle kişilerin kemikleri zayıflayıp güçsüzleşebilir. Bu durum da beraberinde beklenmedik kırılmaları getirebilmektedir. Kaval Kemiği kırığı, bu kırıkların arasında en önemlisidir. Çünkü bu kemikler zayıfladıklarında yürürken hatta kaldırımdan inerken dahi kırılabilirler.

Tibia Kemiği Kırığı Tedavisi

Tibia kemiği kırıklarının tedavisi, kırığın durumuna ve ciddiyetine göre değişiklik gösterir.  Kırılma sonrasından hastalar şiddetli ağrı hissedebilir. Bunun yanında Tibia Kemiği kırığının oluştuğu bölgede şişlik ve morarma görülür.  Yine ezilme sonucunda oluşan kırıklarda ise kas ve sinir tahribatı oluşur. Tedaviye karar verilirken tüm bu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Çok ciddi olmayan kırıklar, alçı ve istirahat ile tedavi edilebilir. Fakat çok parçalı kırıklarda cerrahi müdahale gerekmektedir.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Kaval Kemiği

acil ortopedi

Online Randevu