20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Kalça Sıkışması

Femoroasetabular Sendrom

Kalça sıkışması, kalça eklemindeki anormal bir durumdur. Kalça eklemini meydana getiren soket ve topuzun birbirine sürtünmesi ya da çarpması sonucu, kalça ekleminde hasar oluşmaktadır. Topuz ve soket kenarlarında kemik çıkıntılarının oluşması ile kalça eklemi rahat hareket edemez ve birbirine çarpar. Bunun sonucunda zaman içerisinde eklem kıkırdağı aşınır ve labrumda yırtıklar oluşur ya da osteoartrit adı verilen kireçlenme meydana gelir.

Kalça Sıkışması

Bu hastalara kapalı artroskopik yada açık cerrahi uygulanır. Cerrahideki amaç hastanın kalça ekleminin erken kireçlenip (koksartroz) kalça protezi ihtiyacının önüne geçilmesidir.

Kalça Sıkışması Tipleri

Kalça sıkışması tipleri 3’e ayrılmaktadır. Bu tipleri şöyle açıklayabiliriz;

  • Kıskaç Tip (Pincer Lezyonu): Bu tip kalça sıkışması, soketten kaynaklanır. Bu tipte, soket kenarında aşırı kemik oluşur ve labrumun altında ezilerek sıkıştırma meydana getirir.
  • Karma Tip (Cam Lezyonu): Bu tip sıkışmada ise, topuz kenarında aşırı büyüme gözlenir. Bu da topuz yuvarlağında bozulmaya neden olur.
  • Kombine Tip (Mixed): Bu tip kalça sıkışmasında karma ve kıskaç tip aynı anda görülmektedir.

Kalça Eklemi Sıkışması Nedenleri

Kalça sıkışması, büyüme dönemindeki kalça eklemini meydana getiren kemiklerin normalin dışında büyümesinden kaynaklanır. Nedeni net olarak belirlenemese de, sonuç olarak bu kemik fazlalıkları eklemde hasar meydana getirir ve ağrı oluşumuna neden olurlar.

Kalça Sıkışması Belirtileri

Bu şikayeti yaşayan hastalarda ağrılar genel olarak kalçanın dış kısmında oluşmaktadır. Bununla birlikte bazen kasık bölgesinde ağrılar hissedilebilir. Hastaların ağrıları, özellikle çömelme, bacağın yana doğru açılması hareketi gibi durumlarda artmaktadır. Hatta bu ağrılar bıçak saplanması hissi kadar şiddetli ya da künt bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Hastalığın erken dönemlerinde ise bu ağrılar belirsiz bir ağrı şeklinde hissedilir.

Kalça Sıkışması Tedavisi

Hastalığın şikâyetinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Doktor, hastaların ilk olarak yaşadıkları şikâyetleri dinler ve ardından fizik muayeneye geçer. Ardından teşhisin doğru bir şekilde konulmasına yardımcı olması amacıyla hastadan MRI ve bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Hastalığın tedavisinde öncelikle hastalar için aktivite düzenlemesi yapılır. Bunun için ağrıya neden olan hareketlerden kaçınmaları önerilir. Yine içeriğinde steroid olmayan ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi de hastalığın tedavisi sürecinde başvurulacak yöntemler arasındadır.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Kalça Hastalıkları ve Tedavileri Hakkında Her ŞeyMinimal İnvaziv Kalça ProteziKalça Eklemi SıkışmasıKalça Protezi AmeliyatıAnterior Kalça ProteziRobotik Total Kalça ProteziKalça SıkışmasıKalça TendinitiKalça ArtroskopisiKalça Bursiti TedavisiKalça Kireçlenmesi TedavisiKalça Ağrısı Tedavisi

acil ortopedi

Online Randevu