KALÇA KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da adlandırılan kireçlenme, en yaygın artrit şeklidir. En sık yaşlılarda görülür. Bu hastalık eklemdeki kemiklerin uçlarını örten dokuyu etkiler (kıkırdak). kireçlenmesi olan bir insanda, kıkırdak hasar görür ve etkilenen eklemde ağrı, şişlik, tutukluk ve sınırlı harekete neden olarak aşınır. Her ne kadar kireçlenme kalça, diz, el ve omurga dahil olmak üzere çeşitli eklemleri etkilese de kalça eklemi en sık etkilenir. Nadiren, hastalık omuz, bilek ve ayakları etkileyebilir.

Kalça Kireçlenmesinin Nedenleri

İleri yaş, kalça kireçlenmesinin en sık görülen nedenlerinden biridir. Geçmişte bir kalça hasarı veya kırığı varsa, ailede kireçlenme öyküsü varsa, avasküler nekroz ve diğer konjenital veya gelişimsel kalça hastalıkları gibi kalça hastalıklarından muzdaripseniz, kireçlenmenin oluşması mümkündür.

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri

Karakteristik semptomlar ve tanılar kireçlenme teşhisi için yardımcı olur. Kalça ve uyluk ile sınırlı şiddetli ağrı, sabah tutukluğu ve sınırlı hareket alanı. Semptomlara dayanarak, ortopedi cerrahınız fizik muayene, röntgen ve diğer taramaları ve benzer semptomlara neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmek için bazı kan testleri isteyebilir.

Kalça Kireçlenmesi Yönetimi

Ağrınızı ve semptomlarınızı hafifletmenize yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

İlaçlar:  Merhem gibi topikal ilaçlar, ağrının olduğu cilt üzerine uygulanabilir.

Diğer tedaviler: Fizyoterapistiniz size eklemleri esnek tutmak ve kas gücünü artırmak için egzersizler öğretecektir. Eklemlere sıcak veya soğuk paketlerin uygulanmasını içeren sıcak / soğuk terapisi geçici olarak ağrı kesici sağlar. Ağırlığı kontrol altına almak ve ağırlık taşıyan eklemlerde ekstra baskı oluşmasını önlemek için yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilir.

Cerrahi: Kalça eklemi protezi ameliyatı, ağrı çok şiddetli olduğunda, ilaç ve diğer tedavi yöntemleri ile iy ileşmeme durumunda cerrahınız tarafından önerilebilir.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler