20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit) Nedir?

Golfçü dirseği, dirseğin iç kısmında yer alan kemik çıkıntısında ağrı ve hassasiyet ile hissedilen bir rahatsızlıktır. Dirsek eklemi, kolun üst kısmındaki humerus ile alt kısmındaki ulna kemiği arasında yer almaktadır. Humerusun altındaki kemik çıkıntılara epikondil adı verilmektedir. Bunlardan iç tarafta yer alan ise “medial epikondil” olarak isimlendirilir.

Golfçü Dirseği

Golfçü dirseği, daha çok 20 ile 50 yaş aralığındaki erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Ancak bunun dışında bileklere ve parmaklara aşırı basınç yükleyen kişilerde de görülmektedir. Bu basınç, el bileğini bükülmesi işlevini gören kol kaslarının kirişlerinin medial epikondile yapışmasına neden olur. Buradaki kasların aşırı kullanımı da tendonların yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalmalarına sebep olur. Sonuç olarak tendonlarda küçük yırtıklar ve yangı meydana gelebilir.

Medial epikondilit, golf oynayan kişilerde çok daha sık rastlanması sebebiyle golfçü dirseği olarak adlandırılmıştır. Bunun dışında raket sporları yapanlarda ve marangozlarda da bu rahatsızlığa rastlanabilmektedir. Golfçü dirseğinde ağrı daha çok dirseğin iç tarafında hissedilir. Bu ağrı ön kol iç kenarına doğru yayılabilir. Hatta eli yumruk yapınca ağrıda bir artış hissedilebilir.

Golfçü Dirseği Teşhisi

Teşhisi için öncelikle hastanın tıbbi geçmişine bakılır ve ardından fiziksel muayeneye geçilir. Doktor, ağrı sertliğini belirlemek amacı ile ağrının oluştuğu bölgeye basınç uygulayabilir, hastadan dirsek ve parmaklarını çeşitli şekillerde hareket ettirmesini isteyebilir.

Bunun yanında röntgen, doktorun arterit ya da dirsek ağrısı gibi diğer olası nedenleri görmesi ve tedavi etmesi için faydalı olabilir. Yine manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi daha kapsamlı görüntüleme çalışmaları da yapılabilir.

Golfçü Dirseği Tedavisi

Tedavisi için öncelikle 3-4 saat arayla 20-30 dakika boyunca ağrıyan bölgeye buz uygulanabilir. Ayrıca dirsekte şişlik varsa kolu yüksekte tutmak fayda sağlayabilir. Bunun yanında şişliği önlemek için dirseğe elastik bandaj sarılır.

Tenisçi dirseği tedavisinde kullanılan dirseklikler, golfçü dirseği için de kullanılabilir. Bu şekilde kasların zorlanmasının önüne geçilebilir. Yine bazı hastalarda medial epikondil çevresine kortizon enjekte edilebilir. Ancak bu tedavilere cevap vermeyen hastalar için cerrahi tedavi de düşünülebilir.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Golfçü Dirseği

acil ortopedi

Online Randevu