07/01/2022 15:57:49 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Ganglion Kisti

Ganglion Kisti Nedir?

Ganglion Kisti

Ganglion kisti, en yaygın olarak bileklerinizin veya ellerinizin tendonları veya eklemleri boyunca gelişen kanserli olmayan topaklardır. Ayak bileklerinde ve ayaklarda da oluşabilirler. Ganglion kistleri tipik olarak yuvarlak veya ovaldir ve jöle benzeri bir sıvı ile doludur.

Küçük ganglion kistleri bezelye büyüklüğünde olabilirken daha büyük olanlar yaklaşık 1 inç (2,5 santimetre) çapında olabilir. Ganglion kistleri yakındaki bir sinire basarlarsa ağrılı olabilir. Konumları bazen eklem hareketini engelleyebilir.

Ganglion kistiniz size sorun çıkarıyorsa, doktorunuz kisti bir iğne ile boşaltmayı denemenizi önerebilir. Kistin cerrahi olarak çıkarılması da bir seçenektir. Ancak herhangi bir semptomunuz yoksa tedaviye gerek yoktur. Çoğu durumda, kistler kendi kendine kaybolur.

Ganglion Kisti Belirtileri

Ganglion kistleri ile ilişkili topaklar şu şekilde karakterize edilebilir:

Konum. Ganglion kistleri en sık olarak bileklerinizin veya ellerinizin tendonları veya eklemleri boyunca gelişir. Bir sonraki en yaygın yerler ayak bilekleri ve ayaklardır. Bu kistler diğer eklemlerin yakınında da oluşabilir.

Şekil ve boyut. Ganglion kistleri yuvarlak veya ovaldir ve genellikle çapı bir inçten (2,5 santimetre) daha azdır. Bazıları hissedilemeyecek kadar küçüktür. Bir kistin boyutu dalgalanabilir ve bu eklemi tekrarlayan hareketler için kullandığınızda genellikle büyür.

Ağrı. Ganglion kistleri genellikle ağrısızdır. Ancak kist bir sinire baskı yaparsa – kist gözle görülür bir yumru oluşturamayacak kadar küçük olsa bile – ağrıya, karıncalanmaya, uyuşukluğa veya kas güçsüzlüğüne neden olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Bileğinizde, elinizde, ayak bileğinizde veya ayağınızda gözle görülür bir şişlik veya ağrı hissederseniz doktorunuza görünün. Tanı koyabilir ve tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilir.

Ganglion Kisti Nedenleri

Ganglion kistinin neden geliştiğini kimse tam olarak bilmiyor. Bir eklemden veya bir tendonun astarından büyür, bir sap üzerinde küçük bir su balonu gibi görünür ve bir eklemi veya bir tendonu çevreleyen doku yerinden çıktığında ortaya çıkar. Kistin içinde, eklemlerde veya tendonların çevresinde bulunana benzer kalın bir yağlayıcı sıvı bulunur.

Ganglion Kisti Risk faktörleri

Ganglion kisti riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Kireçlenme: Tırnaklarına en yakın parmak eklemlerinde aşınma ve yıpranma artriti olan kişiler, bu eklemlerin yakınında ganglion kistleri geliştirme riski daha yüksektir.

Eklem veya tendon yaralanması: Geçmişte yaralanmış eklemler veya tendonların ganglion kistleri geliştirme olasılığı daha yüksektir.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Ganglion Kisti

acil ortopedi

Online Randevu