20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Flexor Tendon Yaralanmaları

Tendonlar, kasları kemiğe bağlayan fibröz bağ dokusu bantlarıdır. Tendonlar parmakların, elin ve diğer tüm vücut parçalarının hareketine yardımcı olur.

Fleksör Tendon Yaralanmaları

El uzatıcı tendonlarında ve fleksör tendonlarında iki tip tendon vardır. Elin üstünde bulunan ekstansiyon tendonları parmakların düzeltilmesine yardımcı olurken, elin avuç içi tarafında yer alan fleksor tendonları parmakların bükülmesine yardımcı olur. Fleksör tendonları parmakları büken pürüzsüz, esnek, kalın doku şeritleridir.

Bileğin, elin veya parmakların altındaki derin kesikler, tendonu kesebilir ve yaralayabilir ve bir veya daha fazla eklemin bir parmağında bükülmemesini sağlayabilir. Bir tendon kesildiğinde, kesik uçların birbirlerinden uzağa çekildiği bir lastik bant gibi davranır.

Fleksör tendon yırtılması kısmi veya tam olabilir. Tendonlar tamamen kesilirse, parmak eklemleri kendi başlarına bükülmez.

Fleksör Tendon Yırtılması Nedenleri

Kol, el veya parmaklarda herhangi bir kesik veya yırtılma fleksör tendon yaralanmasına neden olabilir. Diğer olası nedenler şunlardır:

  • Genellikle futbol, ​​rugby ve güreş ile ilgili bir spor yaralanmasından kaynaklanan tendonun hasar görmesi
  • Tendonun kemikten çekildiği tendonun gerilmesi
  • Forma parmağı: Bir oyuncunun parmağı başka bir oyuncunun forma ya da kıyafetini yakaladığında
  • Romatoid artrit
  • Kaya tırmanışı gibi maceracı etkinlikler

Fleksör Tendon Yırtılması Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzu bilgilendirin:

  • Ağrı
  • Şişme
  • Parmağı bükme kabiliyeti kaybı
  • Uyuşukluk (duyu kaybı)

Fleksör Tendon Yırtılması Teşhisi

Parmaklarınızın bükülmesini ve açılmasını etkileyen bir parmak yaralanması olduğunda doktora göründüğünüzden emin olun.

İlkyardım: Yaralanan parmağa hemen buz uygulayın. Yaralanmanın etrafına steril bir bez veya bandaj sarın ve varsa kanamayı azaltmak için parmağınızı kalp seviyenizin üstünde tutun. Bir tetanoz enjeksiyonunun uygulanması gerekebilir.

Doktorunuz semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Her iki elin de tam bir muayenesini içeren bir fizik muayene yapılacaktır. Muayene sırasında parmaklarınızı bükmeniz ve düzeltmeniz istenecektir. Parmaklarınız ayrıca his, kan akışı ve kuvvet açısından da kontrol edilecektir. Çevreleyen kemiğe zarar gelip gelmediğini kontrol etmek için bir röntgen çekilebilir.

Fleksör Tendon Yırtılması Yedavisi

Yırtılmış bir tendon ameliyat olmadan iyileşemez, çünkü kesilen uçlar genellikle bir yaralanmadan sonra çekilir.

Bir kesim tendonunu onarmak için birçok seçenek vardır; onarım şekli kesim tipine bağlıdır. İşlemin amacı, tendon laserasyonunu takiben eklemlerin ve çevresindeki dokuların normal fonksiyonunu eski haline getirmektir.

Fleksör tendon onarımı genellikle ayakta tedavi prosedürüdür ve lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Cerrah yaralı tendonun üzerine ciltte bir kesi yapar. Tendonun hasarlı uçları, güvenli bir onarım için dikişlerle birlikte getirilir. Tendon yaralanması ağırsa, greft gerekebilir. Bir greft, bir ayak veya ayak gibi vücudun diğer kısımlarından türetilmiş bir tendon parçasıdır. Tendonun yeniden konumlandırılmasından sonra insizyonlar dikişlerle kapatılır ve cerrahi bölgeye bir pansuman pedi yerleştirilir. Cerrahınız hareketleri kısıtlamak için elinizi koruyucu bir atele yerleştirir.

Yaralanmaya bağlı olarak, ameliyattan birkaç hafta sonra el tedavisine başlamanız önerilecektir. Bu parmağın hareketini iyileştirmektir. Başarılı bir iyileşme için cerrahınızın özel talimatlarını takip edin.

Ameliyatın olası komplikasyonları arasında ağrı, kanama, enfeksiyon, sertlik, onarımın rüptürü ve çevresindeki sinirler veya kan damarlarının hasar görmesi vardır. Parmak hareketini engelleyen herhangi bir fazla skar dokusunu serbest bırakmak için ikinci bir ameliyat gerekebilir.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Fleksör Tendon Yaralanmaları

acil ortopedi

Online Randevu