20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

DUPUYTREN KONTRAKTÜRÜ

Dupuytren kontraktürü hastalığı; sebebi tam olarak cevaplanmamış olsa bile, genellikle ellerini yoğun ve zorlayıcı işlerde kullanan, avuç içi travmasına yoğun maruz kalan kişilerde ve sistemik hastalığı bulunanlarda daha sık olarak görülen bir hastalıktır.

Dupuyren Kontraktürü

Dupuytren kontraktürü nün diabetes mellitus ( şeker hastalığı), sigara içme, kronik akciğer hastalıkları, stresli işlerde yoğun çalışma, epilepsi yada sık alkol alımı gibi durumlarla yakın ilişkisi olduğunu bildiren çalışmalarda bulunmaktadır.

Bu hastalık; genellikle avuç içerisinde cilt altında bulunan palmar fasyanın fibrozisi ve kontraktürü sonucu parmaklarda hareket kısıtlılığına sebebep olur.

Elde yavaş ve sinsi ilerleyen bu hastalık; ilk başlarda ağrısız sert şişlikler ile başlamakta, ilerleyen zamanda da parmak hareketlerini kısıtlamaya , elini cebine sokamamaya sebep olup günlük hayatını devam ettirmesini zorlaştırır.

Çok ileri seviyelerde ise mevcut yapışıklıkların ilerlemesi ile; eldeki komşu sinir ve damarlarıda etkileyecek seviyelere ulaşabilmektedir.

Elde ciddi hareket kısıtlılığına neden olmayan hastalarda ilerlemeyi yavaşlatmak için; hekim kontrolünde enjeksiyon ve fizik tedavi denenebilir.

Parmakta hareket kısıtlılığı başladığında ise uygun cerrahi gerçekleştirilmelidir. Çünkü cerrahi müdehalede geciktirildikçe, cerrahi müdehaleden sonra bile fonksiyonel hareketli parmak elde etme şansı azalmaktadır.

Dupuytren kontraktürü cerrahisinde, eldeki tendon , sinir ve damar yapılar dikkatli bir şekilde korunarak kısmi ya da tam palmar fasiyektomi ameliyatı ile hastaların ellerini fonksiyonel bir şekilde kullanabilmesi amaçlanır.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Dupuytren Kontraktürü

acil ortopedi

Online Randevu