20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Total Diz Protezi Ameliyatı (Revizyon)

Revizyon Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

Revizyon diz protezi ameliyatı, önceki diz protezinizin bir kısmını veya tamamını yeni bir protez ile değiştirmeyi içerir. Total diz protezi ameliyatı başarılı olsa da, bazen prosedür çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olabilir ve ikinci bir revizyon ameliyatı gerektirebilir.

Diz Protezi Ameliyatı

Diz eklemleri, eklemleri kaplayan ve eklem kemiklerinin yumuşak hareketini sağlayan yumuşak eklem kıkırdağı ile kaplanır. Aşınma ve yıpranma nedeniyle kıkırdak dejenerasyonu şiddetli ağrı ile karakterize artrit yol açar.

Total Diz Protezi Ameliyatı

Total Diz Değiştirme Nedir?

Total diz replasmanı sırasında hasarlı kıkırdak ve kemik diz ekleminden çıkarılır ve yapay bileşenlerle değiştirilir. Yapay diz eklemleri genellikle metal, seramik veya plastikten yapılır ve femoral ve tibial komponentlerden oluşur.

Revizyon Diz Protezinin Değiştirilmesi İçin Endikasyonlar

Aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasına sahip hastalarda revizyon diz protezi ameliyatı önerilebilir:

Diz eklemi travması

  • Kronik ilerleyici eklem hastalığı
  • Etkilenen dizde artan ağrı
  • Yıpranmış protez
  • Diz kararsızlığı veya yürürken ağrı verme hissi
  • Protezin gevşetilmesi
  • Protez ekleminde enfeksiyon
  • Kemiklerin diz replasmanında zayıflaması, osteoliz (kemik kaybı) olarak bilinen bir işlem
  • Diz sertliği
  • Bacak uzunluğu tutarsızlığı
  • Kırık

Revizyon Diz Protezi Değiştirme Prosedürü

Revizyon diz protezi ameliyatı, bir veya tüm bileşenlerin değiştirilmesini içerebilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Cerrahınız, diz eklemini ortaya çıkarmak için diz üzerinde bir kesi yapar. Ligamenti ile birlikte diz kapağı bir kenara hareket ettirilebilir, böylece işlemi gerçekleştirmek için yeterli alan vardır. Sonra diz protezi eski femoral bileşeni kaldırılır. Femur yeni bileşeni almaya hazır. Bazı durumlarda, hasar görmüş kemik çıkarılır ve kaybedilen kemiği telafi etmek için kemik grefti veya metal bir kama kullanılabilir.

Daha sonra, eski plastik astar ile birlikte tibial bileşen çıkarılır. Hasarlı kemik kesilir ve tibia yeni bileşeni almaya hazırlanır. Femur gibi kaybedilen kemik de metal bir kama veya kemik grefti ile değiştirilir. Ardından, kemik çimentosu kullanılarak kemiğin sonuna yeni bir tibial bileşen sabitlenir. Tibial bileşenin üstüne yeni bir plastik astar yerleştirilecektir. Patella (dizkapağı) hasar görmüşse, cerrahınız yüzeye gelecek ve plastik bir parça ekleyecektir. Protezin tibial ve femoral bileşenleri daha sonra yeni diz eklemini oluşturmak için bir araya getirilir ve diz kasları ve tendonları yeniden birleştirilir. Fazla kanın boşaltılması için cerrahi drenler yerleştirilir ve insizyon kapatılır.

Revizyon Dizinin Değiştirilmesi İçin Postoperatif Bakım

Diz protezi ameliyatının ardından, diz ekleminin yavaşça hareket etmesini sağlamak için Sürekli pasif hareket (CPM) makinesi kullanılabilir. Makine, rahatlarken, eklemi kontrollü bir hareket aralığında yavaşça hareket ettiren işlenmiş bacağına takılıdır.

Koltuk değnekleriyle veya bir yürüteçle yürüyebilirsiniz. Ameliyattan birkaç gün sonra rehabilitasyona gönderileceksiniz. Fiziksel bir terapist, bacağınızı güçlendirmek ve dizdeki hareket aralığını eski haline getirmek için size özel egzersizler öğretecektir. Fiziksel terapistiniz ayrıca, uyluk ve baldır kaslarını güçlendirmek için bir ev egzersiz programı sağlayacaktır.

Diz immobilizörleri, fiziksel terapi yapılırken, yürürken ve uyurken diz stabilize edilmek için kullanılır.

Diz protezi ameliyatı başarısız diz protezini yeni bir protez bileşeni ile değiştirmek için yapılır. Ameliyat mobiliteyi arttırır ve ağrısız bir diz ile normal aktivitelere dönmenizi sağlar.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Diz AnatomisiDiz ArtroskopisiDiz OsteotomisiRobotik Total Diz ProteziDiz AğrısıDiz Hastalıkları ve Tedaviler Hakkında Her ŞeyDiz Protezi AmeliyatıDiz Önü AğrısıDiz Kireçlenmesi TedavisiDiz BurkulmasıDiz Ağrısına Ne İyi Gelir?Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?Diz Kapağı AğrısıTotal Diz Protezi

acil ortopedi

Online Randevu