20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Diz Anatomisi

Diz, kemikler, tendonlar, bağlar ve kaslar dahil olmak üzere farklı yapılardan oluşan bir eklemdir. Hepsi normal işlevi sürdürmek ve hareket sırasında dizde stabilite sağlamak için birlikte çalışırlar.

Diz Anatomisi

İyi işleyen sağlıklı bir dizin olması hareketliliğimiz ve çeşitli faaliyetlere katılma becerimiz için önemlidir. Dizin anatomisini anlamak, doktorunuzla birlikte diz problemleri için doğru tedavi prosedürünü tartışma ve seçme yeteneğinizi geliştirir.

Diz Kemikleri

Diz, uyluk kemiği (femur) ve shinbone (tibia) olmak üzere iki kemikten oluşan bir menteşe eklemidir. Femurun sonunda tibia platosu adı verilen tibia düz yüzeyi ile ifade edilen femoral kondiler adı verilen iki yuvarlak düğme vardır. Bacağın iç kısmındaki tibia platosuna medial tibial plato, bacağın dışına da lateral tibial plato denir.

İki femoral kondil dizin ön (ön) tarafında, patellofemoral oluk adı verilen bir oluk oluşturur. Patella adı verilen küçük bir kemik bu oluğa oturur ve diz kapağını oluşturur. Kalkan görevi görür ve diz eklemini doğrudan travmadan korur.

Fibula adı verilen dördüncü bir kemik, alt bacağın diğer kemiğidir. Bu, tibia ile küçük bir eklem oluşturur. Bu eklem çok az hareket eder ve diz ana ekleminin bir parçası olarak kabul edilmez.

Eklem Kıkırdağı ve Diz Menisküsü

Kemiklerin hareketi, eklemli yüzeyler arasında sürtünmeye neden olur. Bu sürtünmeyi azaltmak için, harekete dahil olan tüm eklemli yüzeyler eklem kıkırdağı adı verilen beyaz, parlak, kaygan bir tabaka ile kaplanmıştır. Femoral kondillerin, tibial platoların ve patellanın arkasındaki eklemli yüzey bu kıkırdak ile kaplanmıştır. Kıkırdak, kolay hareket etmeyi kolaylaştıran düz bir yüzey sağlar.

Kemiklerin eklemli yüzeyleri arasındaki sürtünmeyi daha da azaltmak için, diz eklemi sinoviyal sıvı adı verilen kalın ve berrak bir sıvı üreten sinovyal bir zarla kaplanır. Bu sıvı, eklem kapsülü içindeki kıkırdak ve kemikleri yağlar ve besler.

Diz eklemi içinde femur ve tibia arasında menisci adı verilen iki C şeklinde kıkırdak yapı vardır. Menisci, üst gövdenin ağırlığını tibial platonun tüm yüzeyine yayarak diz stabilitesini sağlar. Menisküs, ağırlığın eklem kıkırdağına zarar verebilecek küçük bir alana konsantre olmasını önleyerek yük taşımaya yardımcı olur. Menisci ayrıca yürüme, koşma ve atlama gibi aktivitelerden kaynaklanan şoku emerek femur ve tibia arasında bir yastık görevi görür.

Diz Bağları

Ligamentler, bir kemiği diğer kemiğe bağlayan sert doku bantlarıdır. Dizin ligamentleri diz eklemini stabilize eder. Diz eklemi kemiklerini bir arada tutan iki önemli ligament grubu, kollateral ligamentler ve çapraz ligament vardır.

Dizin her iki tarafında kollateral bağlar bulunur. Yan yana hareket sırasında dizin çok fazla hareket etmesini önleme işlevi görürler. İçerideki kollateral ligaman medial kollateral ligament (MCL), dıştaki kollateral ligaman lateral kollateral ligament (LCL) olarak adlandırılır.

Diz eklemi içinde bulunan çapraz bağlar, dizin ileri geri hareketini kontrol eder. Dizin önündeki çapraz bağ ön çapraz bağ ya da ACL, dizin arkasındaki çapraz bağ ise arka çapraz bağ ya da PCL olarak adlandırılır.

Diz Kasları

Kaslar: İki eklem kasları vardır, kuadrisepsler ve diz ekleminin hareketini sağlayan hamstrings. Kuadriseps kasları uyluğun önündedir. Kuadriseps kasları kasıldığında, diz düzleşir. Hamstrings uyluk arkasında. Hamstring kasları kasıldığında, diz bükülür.

Diz Tendonları

Tendonlar, kemiğe kasları bağlayan yapılardır. Dizin kuadriseps kasları, patellanın hemen yukarısında buluşuyor ve kuadriseps tendonu adı verilen bir tendonla ona bağlanıyor. Patella ayrıca tibiaya, patella tendonu adı verilen bir tendon vasıtasıyla bağlanır. Kuadriseps kası, kuadriseps tendonu ve patellar tendon, diz düzeltmek için birlikte çalışır. Benzer şekilde, bacağın arkasındaki hamstring kasları, hamstring tendonu ile diz eklemine tutturulur.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Robotik Total Diz ProteziDiz AğrısıTotal Diz ProteziDiz BurkulmasıDiz OsteotomisiDiz Kireçlenmesi TedavisiDiz Önü AğrısıDiz ArtroskopisiDiz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?Diz Hastalıkları ve Tedaviler Hakkında Her ŞeyDiz AnatomisiDiz Kapağı AğrısıDiz Protezi AmeliyatıDiz Ağrısına Ne İyi Gelir?

acil ortopedi

Online Randevu