20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Bankart Lezyonu Tedavisi

Omuz çıkıklarının ilk kez görülmeleri genellikle büyük travmalar ile gerçekleşmektedir. Eğer bu çıkıklar sonrasında kişiler yeterli ve gerekli tedaviyi görmemişlerse, ikinci ve üçüncü çıkıkları yaşamaları şaşırtıcı şekilde kolay olabilir. Özellikle ilk omuz çıkığı, 20 yaş altında yaşandıysa yeniden çıkık yaşama olasılığı %80’in üzerindedir. İşte bu tekrarlayan omuz çıkıkları, bankart lezyonu olarak ifade edilmektedir.

Bankart Lezyonu Tedavisi

Tekrarlayan omuz çıkıkları, omuz ekleminde bozulmaya ve kireçlenmelere sebep olmaktadır. Yine bunun yanında omuz çevresindeki kas ve tendonlarda kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Ayrıca beklenmedik zamanlarda oluşan bu omuz çıkıkları, başka sakatlıkları da beraberinde getirebilir. Bankart lezyonu tanısı; hastanın çıkık öyküsü, fizik muayenesi ve MR sonucu göz önünde bulundurularak konulmaktadır.

Tekrarlayan Çıkık Tipleri Nelerdir?

Travmatik Çıkıklar: Bu çıkık tipi; ilk kez düşme, çarpma ya da trafik kazası gibi önemli bir travma sonucu oluşmuştur ve labrum adı verilen omuz destek kıkırdağının yırtığı ile görülmektedir.  Bu tip çıkıklarda ancak cerrahi tedavi yöntemler etkili olabilmektedir.

Atravmatik Çıkıklar: Bu çıkıklar,  günlük hareketler sonucu zorlamalar ile oluşurlar ve genellikle iki omuzda birden görülürler. Bu tip çıkıkların tedavisi için öncelikle fizik tedavi yöntemi uygulanır. Atravmatik omuz çıkığı yaşayan hastaların omzu çok kolay yerinden çıkar ve tekrar girer. İyi bir fizik tedavi sonucunsa %80 iyileşme görülür. Ancak fizik tedavinin etkili olmadığı durumlarda, cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

İstemli Çıkıklar: Bu tip çıkıklarda hastalar kendi omuzlarını istemli olarak çıkarıp yerleştirebilirler. Ancak hastalar bundan kaçınmalı ve tedavi olmalıdırlar. Bu çıkıklarda fizik tedavi uygulanabildiği gibi, cerrahi yöntemlere de başvurulabilir.

Bankart Lezyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bankart lezyonu tedavisinde yırtıkların görüntülenebilmesi için, omuz içerisine sıvı enjekte edilerek alanın görüntüsü incelenir. Kapalı ameliyatta açılan delikten tedaviye yardımcı cihaz ile kamera giriş yapar ve yırtık onarılmaya çalışılır. Operasyon için geç kalınmadığı takdirde, omuz içerisindeki kopma ve yırtılmalar ameliyat ile tedavi edilebilir. Bankart lezyonu ameliyatı, kolay bir ameliyat gibi görülse de, iyileşme süreci ve hastanın eski günlerine dönmesi uzun bir zaman gerektirmektedir.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Bankart Lezyonu Tedavisi

acil ortopedi

Online Randevu