20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Ayak Bileği Artroskopisi Nedir?

Artroskopi çok farklı alanlarda kullanılabilen bir yöntemdir. Ayak bileği artroskopisi, ayak bileğinin içerisine artroskop yardımı ile bakılması ve sorunların tespit edilmesi anlamına gelmektedir. Bilek ekleminin içerisinde yapılan işlem süreci boyunca genel veyahut da lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede kişi herhangi bir şekilde ağrı veya acı hissetmektedir. Ameliyathanelerde gerçekleştirilen işlem, tamamen steril ortamlarda yapılmaktadır.

Ayak Bileği Artroskopisi

Ayak bileği artroskopisi, lokal anestezi uygulandığı zamanlarda her iki bacağın da uyuşturulması ile birlikte yapılmaktadır. Hasta uykuya dalmadan ameliyat direkt olarak bitirilebilmektedir. Ayak bileğinin kenarlarından yapılan 1-2 santimetre uzunluğundaki kesikler sayesinde görüntülü cihazlar derinin içerisine sokulabilmektedir. Delikler arasında geçiş yapılarak, eklem genelindeki problemler kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Ayak Bileği Artroskopisi Ameliyat Videosu

Ayak bileği artroskopisinde ameliyat sonrasında kişi kısa süreler içerisinde günlük yaşantısına dönebilmektedir. Açık yapılan ameliyatların iyileşme süreci daha uzundur. Fakat artroskopi küçük deliklerin açılması ile yapıldığı için iyileşme sürecinin fazlasıyla kısa olmasını sağlamaktadır. Eklemler kesilip, açılmadığı için yaraların enfeksiyon kapma riski olmamaktadır. Delik üzerinden işlem gerçekleştirildiği için de ameliyat sonrasında kişi rahatsız edici derecede ağrı hissetmemektedir. Genellikle sporcular tarafından tercih edilen tedavi yöntemi, tekrardan spora dönüş sürecini kolaylaştırmakta ve kısa süreler içerisinde açılan yaralar kapanmaktadır.

Artroskopi Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Kıkırdakların yaralanması, yumuşak dokuların sıkışması veya bilekte meydana gelen burkulmalardan dolayı artroskopisi yapılabilmektedir. Burkulma probleminin meydana gelmesi ile kısa süreler içerisinde çözüm elde edilemeyeceği için bir süredir ayak bileği artroskopisi kullanılmaya başlanmıştır.

Romatizmadan kaynaklı hastalıklar, hemofili adı verilen eklem içi kanamalar da artroskopi ile önlenebilmektedir. Bazı dokuların gereğinden fazla büyüyerek, ayak bileğinin içini doldurması büyük ölçüde rahatsız edici bir sorun ortaya çıkarmaktadır. Şişmenin durdurulması ve problemin ortadan kaldırılabilmesi için ayak bileği artroskopisi tercih edilebilmektedir. Pek rastlanmıyor olsa da eklemlerin içerisinde meydana gelen tümörler de artroskopi ile sorun haline gelmeden, alınabilmektedir.

Artroskopi, genel olarak kısa sürelerde iyileşmek ve günlük yaşantısına dönmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ayak bileğinde meydana gelen sorunlar kamera yardımı ile tespit edildikten sonra kısa süreli cerrahi operasyonlar sayesinde kolaylıkla çözüme kavuşturulmaktadır.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Ayak Bileği ArtroskopisiAyak Hastalıkları ve Tedavileri Hakkında Her ŞeyAyak Bileği Lezyonu

acil ortopedi

Online Randevu