20/12/2021 02:30:51 10000+ Vaka Deneyimi | Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyiz.
Randevu Alın

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

İskeletimiz, omurgamız sayesinde ayakta durmamızı sağlar. Omurların arasında disk adı verilen, içi jel gibi bir madde, dışı ise kıkırdaktan oluşan kısımlar bulunmaktadır. Jelimsi madde kıkırdaktan dışarıya doğru taşarsa bu durumda bel fıtığı meydana gelir. Fıtıklaşan disk ise sinirleri sıkıştırır ve ciddi ağrılara neden olur. Hatta bazı vakalarda, fıtıklaşan diskin omurilik kanalının içinde dolaşmaya başladığı bile görülebilir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı, bireylerin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Başlangıç safhalarında ilaç tedavisi ve istirahat ile tedavi edilebilecek bir rahatsızlıkken, ilerleyen safhalarında ise cerrahi müdahale gerekebilir.  Ancak tüm bunların yanında ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden kısaca şöyle bahsedebiliriz:

Radyofrekans Nükleoplasti

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde kullanılan radyofrekans nükleoplasti yönteminde amaç, fıtıklaşan diskin merkezinde yer alan bölümün sıkıştırılmasıdır. Bu sayede diskin içi boşalır ve dışarıya taşan kısmı içeriye doğru alır. Tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Bunun yanında uygulaması en fazla 20 dakika sürer ve hastanın yatışına gerek kalmaz.

Epidural Kortizon Uygulaması

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi için kullanılan yöntemlerden birisi de epidural kortizon uygulamasıdır. Bu tedavi yöntemi genellikle ilaç tedavisinin işe yaramadığı hastalara uygulanır. Epidural kortizon tedavisinde hastaya yılda 3 kez kortizon verilir. Amaç, fıtığın çevresindeki ödemi azaltmak ve ağrıyı önlemektir. Kortizonun çok ciddi yan etkileri bulunsa da bu tedavide herhangi bir yan etkisi görülmemektedir.

Laser Mikrodisektomi

Laser mikrodisektomi yöntemi, daha çok kronikleşmiş, küçük fıtıkların tedavisinde kullanılır. Bu yöntemde, diskin içerisine bir alet yardımı ile girilir ve buharlaştırma uygulanır.

Disk Nükleotomi

Disk nükleotomi yönteminde ise fıtıklaşan diskin içi kesilir ve boşaltılır. Bu sayede diskin dışarıya doğru taşan kısmı içeriye girer. Bu yöntem ile bel fıtığı tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Bunun yanında 15 dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Mikrodiskektomi

Mikrodiskektomi, bel fıtığı tedavisinde en etkili tedavi yöntemidir. Bu yöntem uygulanırken yaklaşık olarak 1 cm’lik bir kesiden özel bir cihazla girilir ve fıtıklaşan disk temizlenir. Tedavi sonrasında fıtığın tekrarlama riski oldukça düşüktür. Ancak shastanın birkaç gün hastanede kalması gerekebilir.SİZİ ARAYALIMSosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

acil ortopedi

Online Randevu